Aktualności Miasta i Gminy Sieniawa

W tym dziale przeczytają Państwo i dowiedzą się o wydarzeniach w naszej Gminie. Mieszkańcy z pewnością znajdą tutaj ciekawe informacje, które pozwolą odwiedzać nas częściej.


Sieniawa.pl
Jesteś tutaj: Strona główna > Aktualności > 31 sierpnia - sesja RM
31 sierpnia - sesja RM

31 sierpnia br. odbyła się Sesja Rady Miejskiej w Sieniawie. Rada Miejska wraz z Burmistrzem Miasta i Gminy Sieniawa Adamem Wosiem postanowiła nadać pośmiertnie tytuł Honorowego Obywatela śp. Dariuszowi Michalskiemu. Wnioskował o to komitet społeczny zawiązany w tym celu, do którego należą nauczyciele wychowania fizycznego z naszej gminy, na czele z Panem Leszkiem Buniowskim. Na sesji została podjęta uchwała w tej sprawie. Wręczenie tytułu nastąpi 15 października br. podczas uroczystości nadania imienia Dariusza Michalskiego remontowanej hali sportowej w Sieniawie oraz corocznych obchodów święta edukacji, na które już dziś zapraszamy.
Podczas sesyjnego spotkania radnych, samorządowców, przedstawicieli instytucji gminnych oraz przybyłych gości, równie ważnym momentem było uchwalenie zmian w budżecie na ten rok i Wieloletniej Prognozy Finansowej, w których to uchwałach została podjęta decyzja o rozpoczęciu remontu zabytkowego Kościoła Jana Chrzciciela. To dla większości mieszkańców jedna z najważniejszych inwestycji, ponieważ jest to bezcenny sakralny obiekt zabytkowy usytuowany w samym sercu miasta. Ze względu na fatalny stan techniczny jest praktycznie nieużytkowany, sporadycznie służy jako dom pogrzebowy. Wartość kosztorysowa inwestycji to 4 552 tys. zł, z czego 3 mln zł pochodzi ze środków europejskich. Pozostałą brakującą kwotę planuje się pokryć z budżetu gminy.
Nie mogło zabraknąć na tej sesji Proboszcza naszej parafii ks. Jana Grzywacza wraz z liczną grupą przedstawicieli Rady Parafialnej. Proboszcz zwracając się do Rady i Burmistrza powiedział: „pragnę serdecznie podziękować wysokiej Radzie i Panu Burmistrzowi za takie decyzje, chcę powiedzieć w tym zacnym gronie, że uznanie dla tutejszych władz na czele z Panem Burmistrzem wyraził kiedyś i przekazywał arcybiskup Józef Michalik i mówił, że należy szanować osoby, które w taki sposób myślą. Mnie natomiast często przy takich działaniach przychodzi na myśl stwierdzenie, które padło z ust Pana Burmistrza, że i parafia, i gmina służy tym samym ludziom, bo rzeczywiście tak jest i za takie zrozumienie chcę serdecznie podziękować… raz jeszcze chce podziękować za tę piękną współpracę.” Ksiądz proboszcz odniósł się również w krytycznych słowach do ulotek rozwieszanych tuż przed dożynkami gminnymi: „…głębokie jest niezrozumienie czym są dożynki przez tych, którzy to czynili, a jeżeli ktoś tam nazywa się miłośnikami Ziemi Sieniawskiej, to ta miłość jest bardzo wątpliwa”.
Ostatnie zdanie ks. proboszcza było odniesieniem do wcześniejszej wypowiedzi burmistrza na temat anonimowych wezwań do bojkotowania gminnych dożynek w Dybkowie. W wolnych wnioskach, burmistrz bardzo gorąco podziękował radnym za podjęcie uchwał i podkreślił szczególny wymiar sesji, ze względu na dwa bardzo ważne jej tematy: nadanie imienia hali sportowej i remont Kościoła Jana Chrzciciela. Po wielu, wielu latach cel ten został osiągnięty. Mówił także o tym, że parafia nie byłaby w stanie udźwignąć tego remontu samodzielnie, bo, żeby go odrestaurować mieszkańcy musieliby ponosić ogromne koszty finansowe z własnych domowych budżetów. Ponadto wspomniał o dofinansowaniu i przede wszystkim o tym, że gmina musi ze swoich środków zabezpieczyć 1,5 mln złotych. Zaapelował do przedstawicieli Rady Parafialnej, którzy uczestniczyli w sesji, żeby, skoro gmina wzięła na siebie remont Kościoła Jana Chrzciciela, oni zajęli się głównym wejściem do Kościoła Parafialnego, kiedy już zakończy się remont drogi wojewódzkiej i budowa ronda.
Niestety, jak mówił, władze gminy są pod ogromną, negatywną presją, działania Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Sieniawskiej. Jeszcze raz nawiązał do ulotki na temat dożynek, niby to dożynek burmistrza. Nikt pod tą ulotką się nie podpisał, ale nie trudno się domyślić, kto mógł to zrobić. Rozpowszechniono ją pod osłoną nocy. Nawoływano w niej do zbojkotowania dożynek i wygwizdania władz gminy. Dożynki to przecież święto rolników, a nie burmistrza.
O rolnikach tak pięknie powiedział kiedyś Papież Jan Paweł II: „ Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju…” My, podążając za tym, w naszej małej ojczyźnie organizujemy corocznie święto dożynkowe. Nasze społeczeństwo to rozumni mieszkańcy i nie dali się zmanipulować, a dożynek takich jak były w Dybkowie nie było w historii Sieniawy nigdy.
Stowarzyszenie pod kryptonimem walki ze „smrodami”, za wszystko co złe, obciąża burmistrza. Działania Stowarzyszenia są trudne do określenia w słowach, są one wręcz tragiczne. Otóż, w ich wyniku, została wstrzymana sprzedaż gminnych działek leśnych, która miała pozwolić na sfinansowanie remontu kościoła, hali sportowej i dokończenia budowy sali gimnastycznej z basenem oraz budowy kanalizacji w Czerwonej Woli. Przy tej okazji należy właściwie podziękować członkom stowarzyszenia za wskazanie nam błędu w ogłoszonym przetargu. Dzięki temu uniknęliśmy naruszenia przepisów prawa. Błąd zostanie naprawiony, przetarg powtórzony i niewykluczone, że pozwoli to nam uzyskać wyższą kwotę ze sprzedaży.
Burmistrz publicznie oświadczył też, że żadna siła nie powstrzyma obecnej władzy gminy przed dalszym rozwojem Miasta i Gminy Sieniawa: „dopóki ja będę na stanowisku burmistrza nie ma takiej siły! Daremne działania przeciwników i daremny ich trud, nic w tym zakresie się nie zmieni. Mimo rzucania każdego dnia kolejnych kłód pod nogi, będziemy je pokonywać i pójdziemy dalej”. Zapewnił Wysoką Radę, jak i zebranych na sesji mieszkańców, że nic nie stanie na przeszkodzie do dalszego rozwoju naszej gminy. „Poradzimy sobie na pewno z każdym problemem, choć niektóre inwestycje, jak np. kanalizacja w Czerwonej Woli może stanąć pod znakiem zapytania”.
Następnie burmistrz w skrócie przedstawił pismo Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w sprawie odmowy wydania uzgodnień na inwestycję w postaci budowy kurników w Leżachowie.
Po raz kolejny wyjaśnił, że „w przypadku naszej gminy, która w całości leży w Sieniawskim Obszarze Chronionego Krajobrazu (w przeciwieństwie do Gminy Adamówka, czy Wiązownica) to instytucje nadrzędne, a nie burmistrz decydują o wydaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia, dlatego też jeżeli RDOŚ lub Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny wydają odmowę uzgodnień na jakiekolwiek inwestycje, to dla burmistrza ma to charakter wiążący i zgodnie z literą prawa musi również wydać decyzję odmowną. W sytuacji odwrotnej burmistrz nie może wydać innej decyzji, niż wyrazić zgodę na realizację przedsięwzięcia. Oponenci jednak tego nie rozumieją, albo nie chcą zrozumieć, manipulują ludźmi i sugerują inną prawdę niż jest. Jedynym ich celem jest przejęcie władzy i dlatego posługują się tak podłymi metodami. Miejmy nadzieję, że tacy ludzie do władzy nie dojdą”.
„Całą zaistniałą sytuację pozostawiam do oceny Wam Szanowni Państwo, naszym drogim mieszkańcom! Mam szacunek dla naszego społeczeństwa i wierzę w mądrość mieszkańców naszej gminy i w to, że nie dadzą się zmanipulować pseudomiłośnikom”.

Anna Nykiel

 

Uchwała Nr XXIX.181.2017.pdf

Uchwała Nr XXIX.182.2017.pdf

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć