Aktualności Miasta i Gminy Sieniawa

W tym dziale przeczytają Państwo i dowiedzą się o wydarzeniach w naszej Gminie. Mieszkańcy z pewnością znajdą tutaj ciekawe informacje, które pozwolą odwiedzać nas częściej.


Sieniawa.pl
Jesteś tutaj: Strona główna > Aktualności > Kulturalne wakacje
Kulturalne wakacje

Jednym z najbardziej wyczekiwanych w ciągu roku momentów jest dla każdego ucznia początek wakacji. To dla dzieci czas pełen beztroski, nowych wrażeń, odkrywania nowych miejsc i poznawania nowych ludzi.
Zasłużony aktywny wypoczynek zapewnić sobie można nie tylko dalekim wyjazdem, a dowiodły tego zajęcia zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Sieniawa oraz Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji „Sokół” w Sieniawie w ramach akcji „Wakacyjne czwartki”. Program obejmował osiem spotkań, a jego idea była prosta: miało być ciekawie, aktywnie i wesoło. Dlatego na każdy kolejny czwartek przygotowano inną propozycję.
Naszą wspólną wakacyjną przygodę rozpoczęliśmy od „Fotograficznych wariacji” – na początek było trochę teorii i historii fotografii, a potem uczestnicy spotkania, wykorzystując przygotowane rekwizyty i stroje, pozowali do zdjęć. Dużym zainteresowaniem cieszyła się foto ścianka w kwiaty.
Kolejny czwartek upłynął nam pod znakiem warsztatów kulinarnych. Po przypomnieniu zasad i korzyści płynących ze zdrowego odżywiania przystąpiliśmy do działania. Jak się okazało pomysłów na wykorzystanie owoców i warzyw nie zabrakło – dzieci przygotowały: wody smakowe, owocową sałatkę, surówkę i koktajle. A na deser były pieczone jabłuszka – pychotka. Zgodnie z hasłem na ten dzień było smacznie, zdrowo i owocowo.
Podczas trzeciego spotkania dzieci pod okiem pani Urszuli Ożga rozwijały swoje zdolności manualne. Własnoręczne szycie uruchomiło uśpioną grami komputerowymi wyobraźnię i sprawiło wielką radość, nawet tym, którzy wątpili
w swoje możliwości. Z kolorowego filcu i materiału dzieci uszyły mini maskotki w kształcie piesków, kotków i żabek.
Lipcowe spotkania zakończyła gra miejska. Po zapoznaniu zasad zabawy i rozwiązaniu zadania wyruszyliśmy na ulice Sieniawy. Pierwszym przystankiem w naszej grze był Komisariat Policji w Sieniawie. Tu sierżant sztabowy Agnieszka Łopuch opowiedziała nam o swojej pracy. Chętni mogli zajrzeć do policyjnego samochodu, przymierzyć czapkę, a co odważniejsi pozwolili założyć sobie kajdanki. Każdy z uczestników na pamiątkę otrzymał kartkę z odciskami swoich palców. To było bardzo ciekawe doświadczenie. Następne po odczytaniu zaszyfrowanej wiadomości udaliśmy się na cmentarz żydowski, gdzie pokrótce poznaliśmy historię tego miejsca i znaczenie symboli macew. Kolejnym miejscem w naszej grze było Nadleśnictwo Sieniawa. Tu leśniczy Dariusz Baj zapoznał nas z fauną i florą naszego regionu. Razem obejrzeliśmy eksponaty w sali edukacyjnej oraz rośliny w miejscowym arboretum. Ostatnim punktem naszej wyprawy był Urząd Pocztowy w Sieniawie, a tajniki pracy na poczcie odkrywała przed uczestnikami zabawy naczelnik Anna Płatek. Skorzystaliśmy też z okazji i wysłaliśmy kartkę z pozdrowieniami z wakacji.
W sierpniu nie zwolniliśmy tempa. Na początku miesiąca odbyły się zajęcia artystyczne, prowadzone przez panią Bogusławę Mazur, podczas których dziewczęta z kolorowych wstążek stworzyły piękne i oryginalne ozdoby do włosów. Natomiast chłopcy wykazali się kreatywnością podczas projektowania i tworzenia breloczków. Kolejny czwartek upłynął pod znakiem zabaw sportowych w duchu fair play. I tu uczestnicy naszych spotkań wykazali się aktywnością fizyczną, szybkością i refleksem oraz umiejętnością pracy w zespole. Pomimo upału humory dopisały, a dzieci choć męczone opuszczały stadion w uśmiechem na twarzy.
Kolejnym punktem w naszych spotkaniań była podróż „palcem po mapie” – w tym roku wybraliśmy się do Anglii. Poznaliśmy wiele ciekawych informacji o państwie, „odwiedziliśmy” królową angielską na popołudniowej herbatce, stworzyliśmy flagi kraju, a nawet zatańczyliśmy walca angielskiego – i całkiem dobrze nam to wyszło. Spotkanie zakończyły zabawy ruchowe, które poznawaliśmy podczas wcześniejszych wakacyjnych spotkań.
Nasze wakacyjne spotkania zakończył wyjazd – niespodzianka. Dzieci uczestniczące w „Wakacyjnych czwartkach” wraz z opiekunami odwiedziły zagrodę edukacyjną w Cieplicach. Po „Zagrodzie Międzyczasu” oprowadziła nas pani Elżbieta Starzak, która odwiedziny w tym niecodziennym miejscu rozpoczęła od ustalenia zasad współpracy. Uczestnicy wyjazdu dowiedzieli się na czym polega praca pani Elżbiety oraz poznali wiele ciekawostek na temat zwierząt zamieszkujących zagrodę, a niektóre z nich m.in. owce i kozy, miały okazję pokarmić. Dzieci miały też szansę „stworzyć” swoje zwierzątko – na papierze, po narysowaniu szkicu oryginalnymi skórkami i wełną, wyklejały owieczki, pieski, kotki i ptaszki. Odwiedziliśmy również „Dom z duszą”, w którym obejrzeliśmy wiele starych i niepotykanych już w gospodarstwach przedmiotów codziennego użytku i maszyn, a także urządzenie dawnej wiejskiej chaty. Na zakończenie czekał na nas mały poczęstunek – kiełbaska z grilla i herbatka, które po tak emocjonującym, dniu smakowały wybornie. Serdecznie dziękujemy pani Starzak za ciepłe przyjęcie i niezapomnianą lekcję.
Na tym kończymy nasze „Wakacyjne czwartki”. Wszystkim dzieciom, które aktywnie włączyły się do wspólnej zabawy, a było ich 40 – serdecznie dziękujemy.
Większości spotkań towarzyszył taneczny przerywnik lub zabawa ruchowa. Zajęcia prowadzili pracownicy Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Sieniawa oraz Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji „Sokół” w Sieniawie. Była to już druga wspólnie zorganizowana wakacyjna akcja, która wzbudziła duże zainteresowanie wśród najmłodszych mieszkańców naszej gminy oraz ich rodziców.

 

Marta Kozłowicz

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć