Aktualności Miasta i Gminy Sieniawa

W tym dziale przeczytają Państwo i dowiedzą się o wydarzeniach w naszej Gminie. Mieszkańcy z pewnością znajdą tutaj ciekawe informacje, które pozwolą odwiedzać nas częściej.


Sieniawa.pl
Jesteś tutaj: Strona główna > Aktualności > Nie taki polski straszny
Nie taki polski straszny

21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego – święto ustanowione przez UNESCO w 1999 r. ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.
Z tej okazji Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji „Sokół” w Sieniawie zorganizowało konkurs językowy pod hasłem „Język polski jest ą-ę”. W językowych potyczkach gramatyczno-ortograficznych wzięły udział czteroosobowe drużyny uczniów ze szkół podstawowych z terenu miasta i gminy.
Młodych językoznawców i ich opiekunów powitał dyrektor CKSiR „Sokół” w Sieniawie Piotr Majcher, życząc wszystkim drużynom powodzenia i dobrej zabawy. Pierwszym, niepunktowanym zadaniem, było ustalenie nazwy dla swojej drużyny (jak się okazało wśród uczestników konkursu znalazło się wielu miłośników piłki nożnej, na co wskazywałyby niektóre nazwy) i tak do rywalizacji przystąpiły: Orzeł Dobra, FC Sieniawa , Rudczańskie Orzełki, FC Wylewa, Ortografki i Zawodowcy. Zadania z jakimi zmierzyli się uczestnicy konkursu wymagały od nich znajomości ortografii i gramatyki, kojarzenia wyrazów i znajomości związków frazeologicznych. Nie zabrakło również zadania nawiązującego do hasła konkursu, które jak się okazało nie było najtrudniejsze. Poziom konkursu był bardzo wyrównany – o poszczególnych miejscach decydowały pojedyncze punkty. Ostatecznie językowe zmagania wygrała drużyna FC Sieniawa. Tuż za nimi uplasowała się ekipa Ortografków, a na trzecim miejscu – Rudczańskie Orzełki.
Nagrody zwycięzcom wręczył zastępca burmistrza Janusz Świt, a dla wszystkich uczestników konkursu przygotowano pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.
Wszystkim drużynom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w turnieju językowym, a ich opiekunom za przygotowanie młodzieży i pomoc w przeprowadzeniu konkursu.

Marta Kozłowicz

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć