Informacje dla mieszkańców
Jesteś tutaj: Strona główna > Aktualne informacje > Stacje krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi
Aktualne informacje dla mieszkańców
Stacje krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi

Stacje krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi. Wielu pacjentów potrzebuje tego cennego leku.

W związku z wyjątkową sytuacją związaną z epidemią koronawirusa i wzrastającą liczbą osób hospitalizowanych, zwracamy się do Honorowych Dawców Krwi oraz wszystkich zdrowych osób, które w ostatnim czasie nie podróżowały do innych krajów i nie miały kontaktu z osobą zakażoną wirusem lub objętą kwarantanną, o zgłaszanie się do centrów krwiodawstwa w całej Polsce w celu oddania krwi. Apelujemy o oddawanie krwi, ponieważ jest ona potrzebna szczególnie teraz.

Na stronach centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa zamieszczone są informacje dotyczące bieżącego stanu zapasów krwi i jej składników. Jednakże wszystkie grupy krwi są potrzebne, ponieważ istnieją biorcy o różnych grupach. Z użytecznego punktu widzenia najbardziej oczekiwana jest krew grupy O RhD- (ujemne), gdyż w nagłych wypadkach, przy braku krwi właściwej grupy, może być przetoczona każdemu biorcy. Problem polega na tym, że jest to jedna z rzadziej występujących grup krwi. Posiada ją zaledwie ok. 7 proc. Polaków.

Zachęcamy do odwiedzenia strony Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeeszowie, gdzie znajdziecie Państwo aktualne informacje:

https://www.rckk.rzeszow.pl/