Informacje dla mieszkańców
Jesteś tutaj: Strona główna > Aktualne informacje > Ruszył nabór – płatności bezpośrednie i obszarowe
Aktualne informacje dla mieszkańców
Ruszył nabór – płatności bezpośrednie i obszarowe

Od 15 marca br. w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa można składać wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich i płatności obszarowych PROW za 2019 r. Nabór potrwa do 15 maja br.

Tak jak w roku 2018, stosowane są następujące rodzaje płatności bezpośrednich:

- jednolita płatność obszarowa,

- płatność za zazielenienie,

- płatność dodatkowa,

- płatność dla młodych rolników,

- wsparcie związane z produkcją (płatność do bydła, płatność do krów, płatność do owiec, płatność do kóz, płatność do powierzchni upraw roślin strączkowych na ziarno, płatność do powierzchni upraw roślin pastewnych, płatność do buraków cukrowych, płatność do ziemniaków skrobiowych, płatność do truskawek, płatność do pomidorów, płatność do chmielu, płatność do lnu, płatność do konopi włóknistych),

- płatność niezwiązana do tytoniu (w ramach przejściowego wsparcia krajowego).

Ponadto, na jednym formularzu wniosku można ubiegać się o przyznanie także płatności obszarowych realizowanych w ramach PROW 2014-2020 (płatności ONW, płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej, płatności ekologicznej, premii pielęgnacyjnej i premii zalesieniowej) oraz w ramach PROW 2007-2013 (płatności kontynuacyjnej na zalesianie).

Rolnicy, którzy w 2015 r. przystąpili do systemu dla małych gospodarstw, otrzymają płatność w ramach tego systemu, zastępującą inne płatności finansowane z budżetu unijnego. Wystąpienie z systemu dla małych gospodarstw jest możliwe w terminie do 30 września br. Nie jest już natomiast możliwe przystąpienie do tego systemu.

Termin składania wniosków o przyznanie płatności za 2019 r. potrwa do 15 maja br. Możliwe jest również złożenie wniosku po tej dacie, nie później jednak niż do dnia 9 czerwca 2019 r., ale spowoduje to sankcje w postaci obniżenia kwoty płatności o 1% za każdy dzień roboczy zwłoki.

Wnioski składa się za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus udostępnionej na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa:

www.arimr.gov.pl/dla-beneficjenta/system-teleinformatyczny-arimr-wniosek-przez internet/ewniosekplus.html

UWAGA! SZKOLENIE DLA PRODUCENTÓW ROLNYCH

Jednocześnie informujemy i zapraszamy producentów rolnych na bezpłatne szkolenie dotyczące wypełniania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich na 2019 rok przez Internet (eWniosekPlus).

Szkolenie odbędzie się 20 marca (środa) 2019 r. o godz. 12.00 w Urzędzie Miasta i Gminy w Sieniawie – Rynek 1.

Jeśli chcesz zalogować się na platformę eWniosekPlus, zabierz ze sobą na szkolenie: nr identyfikacyjny producenta rolnego oraz swoje hasło. Jeśli będziesz logował się po raz pierwszy, niezbędne będą: nr identyfikacyjny producenta rolnego, kwota ostatniego przelewu otrzymanego z ARiMR zrealizowanego w 2018 roku oraz 8 ostatnich cyfr numeru rachunku bankowego.

Wioletta Żak, na podst. : www.gov.pl/web/rolnictwo/platnosci-bezposrednie-w-2019-r

Zaproszenie na szkolenie.pdf