Aktualności Miasta i Gminy Sieniawa

W tym dziale przeczytają Państwo i dowiedzą się o wydarzeniach w naszej Gminie. Mieszkańcy z pewnością znajdą tutaj ciekawe informacje, które pozwolą odwiedzać nas częściej.


Sieniawa.pl
Jesteś tutaj: Strona główna > Aktualności > Już w listopadzie w naszym urzędzie zapłacisz kartą płatniczą i telefonem
Już w listopadzie w naszym urzędzie zapłacisz kartą płatniczą i telefonem

Miasto i Gmina Sieniawa przystąpiła do Programu płatności bezgotówkowych w jednostkach administracji publicznej. Program ten realizowany jest przez Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Krajową Izbą Rozliczeniową (KIR jest kluczowym elementem infrastruktury polskiego sektora bankowego i odpowiada za bezpieczny i prawidłowy przebieg rozliczeń pomiędzy bankami oraz za niezawodną wymianę informacji w tym obszarze). Jednym z działań jest wprowadzenie możliwości płacenia kartą i telefonem w urzędach jednostek samorządu terytorialnego, urzędach wojewódzkich, a z czasem i u Policjanta z „drogówki”. Udział w Programie w ramach upowszechniania płatności bezgotówkowych w terminalach płatniczych POS jest dla tych urzędów bezpłatny. Urzędy nie będą też, w ramach tego Programu, obciążane opłatami z tytułu korzystania z terminala ani za obsługę w ramach Programu. Także klienci dokonujący płatności z wykorzystaniem terminala POS nie będą ponosić opłat za dokonanie transakcji realizowanych w ramach Programu. Jest to o tyle ważne, gdyż w związku z nowelizacją ustawy Ordynacja podatkowa, od roku 2016 gmina nie może ponosić opłat za prowizje wynikające z regulowania podatków i opłat kartami płatniczymi.
Urzędy uczestniczące w Programie zostaną wyposażone - w zależności od wybranego rozwiązania - w terminale płatnicze POS oraz/lub w usługę WebPOS Paybynet do płatności mobilnych. Płatności mobilne będą mogły być realizowane przez klientów za pomocą BLIK oraz aplikacji PeoPay (w przypadku WebPOS Paybynet za pomocą BLIK Direct -bezpośrednio na rachunek bankowy urzędu). Krótko mówiąc, płatności z użyciem karty płatniczej lub telefonu będą odbywać się w urzędzie tak samo, jak w dowolnym sklepie wyposażonym w terminal POS. Z kolei WebPOS Paybynet umożliwi przyjęcie płatności telefonem bezpośrednio na stanowisku mobilnym u pracownika urzędu. Jako pierwsi mogą skorzystać z tej opcji klienci banków: PKO S.A. PKO BP oraz ING Bank Śląski. Uczestnictwo w programie jest dla urzędów dobrowolne. Nasza gmina chętnie jednak przystąpiła do Programu, gdyż wprowadzenie tego rozwiązania będzie dużym ułatwieniem dla mieszkańców naszej gminy poprzez możliwość wyboru tej formy płatności za zobowiązania.
W związku z tym, zgodnie z art. 61a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, Rada Miejska w dniu 19 października podjęła uchwałę o dopuszczeniu zapłaty podatków i opłat stanowiących dochody budżetu gminy za pomocą innego instrumentu płatniczego, w tym instrumentu płatniczego, na którym przechowywany jest pieniądz elektroniczny. Realizacja płatności w tej formie będzie zatem możliwa już w listopadzie br. (uchwala wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego).
Na temat Programu można szerzej poczytać również na stronach Ministerstwa Rozwoju i Finansów
https://www.mr.gov.pl/strony/aktualnosci/program-upowszechniania-platnosci-bezgotowkowych-w-administracji-publicznej/


Opracowanie: Anna Nykiel