Aktualności Miasta i Gminy Sieniawa

W tym dziale przeczytają Państwo i dowiedzą się o wydarzeniach w naszej Gminie. Mieszkańcy z pewnością znajdą tutaj ciekawe informacje, które pozwolą odwiedzać nas częściej.


Sieniawa.pl
Jesteś tutaj: Strona główna > Aktualności > Powódź w maju 2010 nie ominęła Sieniawy. Z żywiołem walczyli wówczas niemal wszyscy strażacy
Powódź w maju 2010 nie ominęła Sieniawy. Z żywiołem walczyli wówczas niemal wszyscy strażacy

10 lat temu gmina Sieniawa, jak większość gmin woj. podkarpackiego, zmagała się z powodzią. W rezultacie nienotowanych od 30 lat ulewnych deszczów małe zazwyczaj potoczki zmieniały się w rwące rzeki, które występując z brzegów niszczyły wszystko, co napotkały na drodze. W naszym przypadku największe spustoszenie poczyniła wezbrana rzeka Lubenia, która dokonała ogromnych zniszczeń, jakich nie odnotowano nawet podczas powodzi w 1980 roku.

Zalewało nas trzy razy, w maju, czerwcu i sierpniu. Wszyscy pamiętają szczególnie jedną noc, z piątku na sobotę 6-7 sierpnia, kiedy woda przybierała w zastraszającym tempie. Odcięty został dojazd do Paluchów od strony drogi relacji Sieniawa – Leżajsk. W Piganach, Paluchach oraz Rudce i Dobrej woda podtopiła kilkadziesiąt domostw i zalała ponad 500 ha upraw. Blisko 10 km dróg na terenie gminy zostało zniszczonych. Woda zerwała także most w Rudce.

Wszystko działo się tak szybko, że mieszkańcy wielu miejscowości nie byli w stanie skutecznie przeciwstawić się groźnemu żywiołowi. Do walki z nim stanęli niemal wszyscy członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych działających na naszym terenie. Wykonując powierzone zadania oraz z potrzeby serca, do późnych godzin nocnych ratowali bez wytchnienia zagrożonych ludzi i ich mienie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć