Aktualności Miasta i Gminy Sieniawa

W tym dziale przeczytają Państwo i dowiedzą się o wydarzeniach w naszej Gminie. Mieszkańcy z pewnością znajdą tutaj ciekawe informacje, które pozwolą odwiedzać nas częściej.


Sieniawa.pl
Jesteś tutaj: Strona główna > Aktualności > Promujemy smaki naszego regionu
Promujemy smaki naszego regionu

Jak smakuje Sieniawszczyzna, co króluje na stołach gospodyń ze Słowacji? Co nas łączy, a co dzieli? Przekonały się o tym wzajemnie gospodynie obu krajów na warsztatach kulinarnych, podczas których wymieniały swoje doświadczenia. Warsztaty są częścią mikroprojektu „Dziedzictwo starych matek bez granic” realizowanego przez obec Pečovská Nová Ves przy partnerskim udziale Gminy Sieniawa.

Mikroprojekt realizowany jest od lipca 2018 r. do czerwca 2019 r. i zakłada m.in. wspólne utrzymanie tradycji granicy polsko-słowackiej. W ramach projektu gospodynie ze Słowacji  zakupiły tradycyjne stroje dla tamtejszego koła. 24-25 sierpnia 2018 r. panie z KGW w Dobrej, Dybkowa, Pigan, Wylewy i Czerwonej Woli wzięły udział w warsztatach rękodzieła organizowanych w Pečovskiej Novej Vsi. Zaprezentowały swoje wyroby m.in. hafty, kwiatowe kompozycje z bibuły i krepiny oraz rękodzieło szydełkowe.

15 września 2018 r. w Dybkowie odbyły się warsztaty kulinarne, w których udział wzięły panie z obydwu krajów. Gotowały m.in. haluszki z bryndzą – najpopularniejsze danie kuchni słowackiej, a także placki ziemniaczane i pierogi na słodko, które są znanymi potrawami obu kuchni.

W ramach mikroprojektu powstanie publikacja „Dziedzictwo starych matek bez granic”, w której zamieszczone zostaną rysy historyczne Sieniawy i Pečovskiej Novej Vsi, a także galeria wyrobów rękodzielniczych, które powstały w czasie warsztatów. Znajdziemy tutaj również opis działalności poszczególnych kół gospodyń oraz przepisy kulinarne na potrawy, które panie gotowały we własnych środowiskach – zarówno przepisy z Sieniawszczyzny, jak i z Pečovskiej Novej Vsi. Publikacja wskaże podobieństwa i różnice w sposobie przygotowywania poszczególnych dań. A co panie gotowały? Rudka – kapuśniak, Dybków- placki ziemniaczane, Sieniawa – kopytka, Dobra – sernik, natomiast Czerce – pierogi ruskie.

Podsumowaniem mikroprojektu będzie konferencja końcowa w Pečovskiej Novej Vsi w czerwcu 2019 r. Projekt jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska Słowacja 2014-2020.

Wioletta Żak

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć