Aktualności Miasta i Gminy Sieniawa

W tym dziale przeczytają Państwo i dowiedzą się o wydarzeniach w naszej Gminie. Mieszkańcy z pewnością znajdą tutaj ciekawe informacje, które pozwolą odwiedzać nas częściej.


Sieniawa.pl
Jesteś tutaj: Strona główna > Aktualności > Tobie mały Panie
Tobie mały Panie

"Tobie mały Panie
Tobie królu nasz
Wiary swej wyznanie
Pragniemy dzisiaj dać"

Okres Bożego Narodzenia to szczególny czas. W kulturze ludowej był to okres naznaczony bogactwem zwyczajów, obrzędów i licznych wierzeń. Najbardziej rozpowszechnionym był obrzęd kolędowania, który jest popularny do dziś. Pamiętając o tradycji, jak co roku w Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji "Sokół" w Sieniawie zorganizowano przegląd grup kolędniczych z udziałem Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy pod hasłem „Tobie mały Panie”. W ostatnią niedzielę stycznia w sali widowiskowej rozbrzmiewały tradycyjne kolędy, mało znane pastorałki i zupełnie nowe pieśni bożonarodzeniowe. Spotkanie z kolędą rozpoczął program członków Stowarzyszenia „Aktywni w Sieniawie” pt. „Nadzieja w nas”. Z repertuarem kolęd i pastorałek wystąpili kolędnicy z Czerc, Czerwonej Woli, Dobrej, Dybkowa, Leżachowa, Paluch, Pigan i Rudki. Śpiewakom akompaniowali: Leonard Wermiński, Sabina Kolczak, Konrad Wermiński, Marcin Łata, Seweryn Mach, Łukasz Siek i Krzysztof Kurko. Zgromadzoną licznie publiczność zachwyciły nowe aranżacje i profesjonalne wykonanie utworów, a piękne słowa pieśni bożonarodzeniowych niejednokrotnie wzruszyły słuchaczy. Z kolei Koło Gospodyń Wiejskich z Wylewy rozbawiło sieniawską publiczność do łez przedstawieniem jasełkowym pt. „Gminna wieść”, w których nie zabrakło dobrego humoru i lokalnych akcentów. Na zakończenie burmistrz Adam Woś podkreślił wysoki poziom artystyczny tegorocznego przeglądu, pogratulował wszystkim uczestnikom i życzył wszystkim życzliwości i radości w nowym roku. Swoją obecnością na przeglądzie zaszczycił Wicestarosta Przeworski Jerzy Mazur.
Z roku na rok poziom artystyczny przeglądu rośnie, repertuar kolęd zmienia się i poszerza, a kolędnicy mogą liczyć na zainteresowanie i życzliwość publiczności. Cieszy fakt, że członkowie kół gospodyń wiejskich dbają i propagują wśród lokalnej społeczności ten piękny zwyczaj kolędowania, a na scenie pojawiają się coraz młodsi uczestnicy przeglądu.

Marta Kozłowicz

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć