Aktualności Miasta i Gminy Sieniawa

W tym dziale przeczytają Państwo i dowiedzą się o wydarzeniach w naszej Gminie. Mieszkańcy z pewnością znajdą tutaj ciekawe informacje, które pozwolą odwiedzać nas częściej.


Sieniawa.pl
Jesteś tutaj: Strona główna > Aktualności > Uczniowie LO przygotowali film upamiętniający rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę
Uczniowie LO przygotowali film upamiętniający rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę

11 listopada 1918 roku zakończyła się I wojna światowa. W Compiegne pod Paryżem zawarto rozejm  pomiędzy walczącymi stronami. Dla nas, Polaków, miało to szczególne znaczenie. Klęska państw zaborczych pozwoliła na utworzenie własnego państwa, którego byliśmy pozbawieni przez 123 lata. 11 listopada 1918 roku Józef Piłsudski, będący symbolem polskiego czynu zbrojnego w czasie I wojny, objął władzę na powstającym wojskiem polskim. Jednocześnie na ulicach polskich miast zaczęto rozbrajać żołnierzy wojsk zaborczych oraz tworzyć struktury własnego państwa. Ludzi ogarnął entuzjazm. Jędrzej Moraczewski, premier pierwszego rządu II Rzeczypospolitej, napisał: „ Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma ich! Wolność! Niepodległość! Własne państwo! Chaos? To nic. Będzie dobrze.(…) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. Od rana do wieczora gromadziły się tłumy na rynkach miast; robotnik, urzędnik porzucał pracę, chłop porzucał rolę i leciał do miasta, na rynek, dowiedzieć się, przekonać, zobaczyć  wojsko polskie, polskie napisy, orły na urzędach, rozczulano się na widok kolejarzy, nawet na widok polskich policjantów i żandarmów”.

Polska odzyskała niepodległość nie tylko dzięki sprzyjającej  sytuacji politycznej, jaka się wytworzyła w Europie, ale przede wszystkim dzięki wysiłkom narodu, który nie zapomniał o swojej przeszłości i usilnie walczył o wolność i swoją ojczyznę.

Ewa Pieniecka

W normalnych okolicznościach w szkole odbyłaby się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. W sytuacji zdalnej edukacji, uczniowie klasy 2LOp przygotowali zdalnie krótki film upamiętniający rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. To taka namiastka uroczystości, która nie mogła się odbyć. I dowód na to, że szkoła zawsze ma moc łączenia ludzi, nawet na odległość. Zapraszamy do obejrzenia.

-->> LINK DO FILMU <<--

Przyśniła się dzieciom Polska,

czekana od tak wielu lat,

do której modlił się ojciec,

za którą umierał dziad.

Przyśniła się dzieciom Polska,

w purpurze żołnierskiej krwi.

Szła Polska z pola gościńcem,

szła i pukała do drzwi.

Wybiegły  dzieci z komory,

przypadły Polsce do nóg

i patrzą – w mrokach przyziemnych

posępny czai się wróg.

 Dobywa ostre żelazo,

zbójecką podnosi dłoń…

 Więc obudziły się dzieci

 i pochwyciły za broń.