Aktualności Miasta i Gminy Sieniawa

W tym dziale przeczytają Państwo i dowiedzą się o wydarzeniach w naszej Gminie. Mieszkańcy z pewnością znajdą tutaj ciekawe informacje, które pozwolą odwiedzać nas częściej.


Sieniawa.pl
Jesteś tutaj: Strona główna > Aktualności > Zmiany w dowodach osobistych od sierpnia 2021 r.
Zmiany w dowodach osobistych od sierpnia 2021 r.

Od sierpnia 2021 roku w warstwie elektronicznej dowodów osobistych zamieszczane będą odciski palców, a do warstwy graficznej powróci podpis posiadacza. Nie ma jednak konieczności wymiany obecnych dokumentów na nowe.

Zmiany w ustawie o dowodach osobistych są przygotowywane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, przy współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji. Przyczyną zmian jest konieczność dostosowania przepisów ustawy z 6 sierpnia 2010 roku o dowodach osobistych do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z 20 czerwca 2019 roku.

   Do najważniejszych zmian, jakie muszą dokonać państwa członkowskie UE, należy przede wszystkim wprowadzenie do dowodów osobistych drugiej cechy biometrycznej, tj. odcisków palców.

Będzie to podobna procedura do tej, która ma miejsce przy wydawaniu paszportów. Już dziś, składając wniosek o paszport, taka procedura jest przeprowadzana – wyjaśnia sekretarz stanu w MSWiA Paweł Szefernaker.

   Przepisy unijne zobowiązują również Polskę do uzupełnienia warstwy graficznej dowodu osobistego o podpis posiadacza, a także do wprowadzenia dowodu osobistego z 12-miesięcznym lub krótszym terminem ważności dla osób, od których czasowo nie można pobrać odcisków palców. Nie będzie to dotyczyło dzieci poniżej 12 roku życia, od których odciski palców nie będą pobierane. Dowody osobiste nadal będą wydawane na 5 i 10 lat. Dla osób, które nie będą mogły udać się do urzędu gminy, aby oddać odciski palców, nowe regulacje przewidują możliwość skorzystania z mobilnej stacji obsługiwanej przez urzędników.

   Dokumenty będą wymieniane na nowe sukcesywnie, z datą upływu terminu ważności dotychczasowych. Zatem nie ma obowiązku wymiany dowodu osobistego na nowy w 2021 roku chyba, że kończy się jego termin ważności.

   Wniosek o nowy dowód osobisty możemy złożyć w dowolnym urzędzie, niezależnie od adresu zameldowania. Na gotowy dokument będziemy czekać maksymalnie 30 dni od dnia złożenia wniosku. Wyrobienie dowodu nic nie kosztuje.

Ostatnio dodane