Emerytom i rencistom, którzy przed 1 stycznia 2023 r. otrzymali legitymacje w formie plastikowej karty identyfikacyjnej, wydamy automatycznie również legitymację w wersji elektronicznej. Takie osoby będą mogły korzystać z obu wersji dokumentu – i tradycyjnej, i elektronicznej.

 

- Od 1 stycznia 2023 r. legitymacje emeryta-rencisty będą wydawane przez ZUS w formie elektronicznej. Będzie można z nich korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mobilnej mObywatel. W aplikacji wystarczy wybrać opcję „Dodaj dokument” i na wyświetlonej liście dokumentów wskazać Legitymacja emeryta-rencisty – informuje Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Podkarpaciu.

 

mLegitymacja działa tak, jak tradycyjny dokument. Pokazując ją na ekranie smartfona, osoba uprawniona potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą i skorzysta z ulg i uprawnień jej przysługujących, np. zniżek do biletów.

 

- Emeryci lub renciści, którzy chcieliby otrzymać tradycyjną legitymację w formie karty, będą musieli  złożyć w tej sprawie wniosek (formularz ERL) – dodaje rzecznik.

 

Co ważne, legitymacje emerytów i rencistów, które zostały wydane przed 2023 rokiem, są aktualne, zgodnie z nadanym terminem ważności. W naszym województwie ZUS wypłaca ponad 436 tys. emerytur i rent (Oddział w Jaśle – 132,5 tys., Oddział w Rzeszowie – 303,7 tys. osób).

 

Wojciech Dyląg

regionalny rzecznik prasowy ZUS

w województwie podkarpackim

 

Ulotka informacyjna w załączeniu.

[17.01.2023 r.]