1. Podstawa prawna Programu

Podstawą prawną Programu jest art. 7 ust. 5 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o Funduszu Solidarnościowym (Dz. U. z 2024 r. poz. 296, z późn. zm.). Nabór wniosków przeprowadzony zostanie zgodnie z art. 13 ust. 2 ww. ustawy.

  1. Wysokość środków z Funduszu Solidarnościowego przeznaczonych na realizację zadań

Na realizację zadań w ramach Programu „Opieka Wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przeznaczył
z Funduszu Solidarnościowego w 2025 r. kwotę – 200 000 000 zł (słownie: dwieście milionów złotych).

  1. Podmioty uprawnione do składania wniosków

O uzyskanie środków z Funduszu Solidarnościowego, o którym mowa w ustawie z dnia
23 października 2018 r. o Funduszu Solidarnościowym, zwanego dalej „Funduszem”, na realizację zadań w ramach Programu, mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego szczebla gminnego lub powiatowego.

IV. Rodzaj zadań

Głównym celem Programu jest wparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:

1) dziećmi od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności lub

2) osobami niepełnosprawnymi posiadającymi: a) orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo b) orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem wymienionym
w lit. a, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej
i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44, z późn. zm.) – poprzez umożliwienie uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej, tj. odciążenie od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki nad osobą z niepełnosprawnością przez zapewnienie czasowego zastępstwa w tym zakresie. Dzięki temu wsparciu osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki nad osobą z niepełnosprawnością dysponować będą czasem, który mogą przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw życiowych.

Usługi opieki wytchnieniowej mogą służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby z niepełnosprawnością w sytuacji, gdy członkowie rodzin lub opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.

Zgodnie z zapisami cz. V ust. 4 Programu Gmina/powiat w pierwszej kolejności uwzględnia potrzeby członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobą z niepełnosprawnością, która stale przebywa w domu i nie korzysta np. z ośrodka wsparcia, z placówek pobytu całodobowego, ze środowiskowego domu samopomocy,
z dziennego domu pomocy, z warsztatu terapii zajęciowej lub niezatrudnionych, uczących się lub studiujących.

Uczestnicy Programu, którym zostanie przyznana pomoc w postaci usług opieki wytchnieniowej nie ponoszą odpłatności za realizację usługi w ramach Programu.

W celu rozeznania faktycznych potrzeb w zakresie usług opieki wytchnieniowej przeprowadzamy diagnozę, która posłuży do przygotowania wniosku o środki finansowe na realizację Programu.

Osoby zainteresowane skorzystaniem z usług opieki wytchnieniowej proszone są
o zgłaszanie się do Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sieniawie w terminie do dnia 22.11.2024 r. do godz. 15:00 osobiście; telefonicznie pod nr tel. 16 622 73 01 wew. 42 lub mailowo: mgops@sieniawa.pl.

Osoby zainteresowane zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami dotyczącymi udziału
w Programie, które zamieszczone zostały na stronie Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych pod adresem
: https://niepelnosprawni.gov.pl/download/program-ow-jst-2025-06.11.2024-1730903436.pdf