„W życia jesieni łączy nas piosenka”

Miasto i Gmina Sieniawa przystąpiła do realizacji projektu partnerskiego pn. „W życia jesieni łączy nas piosenka” realizowanego w ramach Programu Interreg Polska – Słowacja 2021-2027 ze środków EFRR – w charakterze partnera projektu. Liderem projektu jest obec Pečovská Nová Ves.

____

W związku z decyzją nr 10/2024 Komitetu ds. małych projektów Programu Interreg Polska – Słowacja 2021-2027 z dnia 16 lipca 2024 r. dotyczącą zatwierdzenia ww. projektu do dofinansowania, Gmina Pečovská Nová Ves (Słowacja) zwróciła się do Miasta i Gminy Sieniawa z prośbą o przystąpienie do tegoż projektu na zasadzie partnerstwa.

Przed podpisaniem umowy partnerskiej niezbędne było podjęcie uchwały intencyjnej przez Radę Miejską w Sieniawie. Powyższa uchwała została podjęta jednogłośnie na VI zwyczajnej sesji Rady Miejskiej w dniu 26 września 2024 r.

Tego samego dnia doszło do podpisania umowy pomiędzy liderem a partnerem projektu. Umowę podpisali: starosta obce Pečovská Nová Ves Jaroslav Dujava i burmistrz Miasta i Gminy Sieniawa Witold Mrozek.

Podczas podpisania umowy obecni byli także zastępca starosty obce Pečovská Nová Ves Radoslav Lipjanec i koordynator projektu Peter Pala oraz sekretarz MiG Barbara Matyja.

UMOWA PARTNERSKA 

[26.09.2024 r.]


Głównym celem projektu jest wsparcie lokalnych inicjatyw transgranicznych mających na celu poprawę jakości życia na obszarze przygranicznym, mających głównie na celu poprawę jakości życia seniorów poprzez ich aktywne zaangażowanie w życie społeczne, wymianę międzypokoleniową, wymianę doświadczeń dobrych praktyk pomiędzy partnerami w obszarze przygranicznym i wzmocnienie integracji transgranicznej. W ramach projektu przekazywane będą przykłady dobrych praktyk z zakresu angażowania seniorów w aktywne życie społeczne w ramach ich wdrażania w zakresie kultywowania tradycji ludowych.

PL

Dzięki udziałowi w projekcie w nowe stroje doposażone zostaną panie działające w ramach Stowarzyszenia na Rzecz Promocji Gminy Sieniawa – „Aktywni w Sieniawie”. Pozwoli im to w pełni uczestniczyć w transgranicznych warsztatach i wydarzeniach organizowanych w ramach projektu, a także po jego zakończeniu. Zorganizowane zostaną także warsztaty twórcze poświęcone kultywowaniu tradycji ludowych i aktywnemu włączaniu seniorów w życie społeczne w mieście Sieniawa. Będzie to dwudniowe wydarzenie z udziałem zespołów folklorystycznych i aktywnych mieszkańców (zwłaszcza seniorów) z obszaru przygranicznego PL-SK, w szczególności z gmin partnerskich. Warsztaty będą skupiać się na przedstawieniu sposobów ochrony dziedzictwa kulturowego, roli aktywnych seniorów w społeczeństwie oraz wymianie i interakcji międzypokoleniowej. Ważnym elementem wymiany międzypokoleniowej będzie udział dziewczęcego zespołu muzyki ludowej Beťarka oraz młodych muzyków i tancerek z Sieniawy. W ramach wydarzenia odbędą się wieczorne występy zespołów folklorystycznych z gmin partnerskich, a także innych zespołów z obszaru przygranicznego PL-SK. Kolejną ważną częścią działania będzie konferencja wprowadzająca do projektu oraz podkreślająca wagę zaangażowania seniorów w działania społeczne oraz prezentacja przykładów dobrych praktyk.

 

SK

Zakupione zostaną stroje i akordeon dla młodszego zespołu folklorystycznego Jablonka oraz kontrabasu dla zespołu Beťarka działających w Pečovskiej Novej Vsi. Sprzęt umożliwi zespołom folklorystycznym udział w przedstawieniach i warsztatach organizowanych w ramach projektu, a także w kolejnych wydarzeniach lub występach w regionie przygranicznym. Zorganizowane zostaną warsztaty poświęcone zachowaniu tradycji ludowych i aktywnemu zaangażowaniu seniorów w życie społeczne we wsi Pečovská Nová Ves. Będzie to dwudniowe wydarzenie z udziałem zespołów folklorystycznych i aktywnych mieszkańców (zwłaszcza seniorów) z obszaru przygranicznego PL-SK, w szczególności z gmin partnerskich. Warsztaty będą skupiać się na przedstawieniu sposobów ochrony dziedzictwa kulturowego, roli aktywnych seniorów w społeczeństwie oraz wymianie i interakcji międzypokoleniowej. Ważnym elementem wymiany międzypokoleniowej będzie udział dziewczęcego zespołu muzyki ludowej Beťarka oraz młodych muzyków i tancerek z Sieniawy. W ramach wydarzenia odbędą  się wieczorne występy zespołów folklorystycznych z gmin partnerskich, a także innych zespołów z obszaru przygranicznego PL-SK. Kolejną ważną częścią działania będzie konferencja zamykająca projekt, podsumowująca osiągnięte rezultaty projektu wraz z prezentacją stworzonego filmu promującego partnerów i obszar przygraniczny PL-SK.

 

Projekt będzie miał na celu promocję obszaru przygranicznego jako atrakcyjnego miejsca do życia mieszkańców. W ramach tego działania powstanie film promocyjny promujący partnerów, pogranicze PL-SK, działania różnych grup społecznych na tym terenie, z naciskiem na aktywność seniorów i wymianę międzypokoleniową.