Sokoły Roku 2024 przyznane - Dni Sieniawy 2024
Sokoły Roku – to nagrody uznaniowe przyznawane od 2013 roku osobom wspierającym rozwój i kreującym pozytywny wizerunek miasta i gminy. W 2024 roku zostały wręczone już po raz dziewiąty. Po raz drugi została przyznana statuetka OSOBOWOŚĆ ROKU. W tegorocznej edycji Burmistrz Miasta i Gminy Sieniawa Witold Mrozek przyznał dwa tytuły – SOKOŁY ROKU 2024 i jeden tytuł OSOBOWOŚĆ ROKU 2024.
Statuetkę SOKÓŁ ROKU
za promowanie sportu i samorządu Miasta i Gminy Sieniawa otrzymał
sportowiec - zawodnik MMA WOJCIECH OŻGA z Czerc
Wojciech Ożga to żołnierz zawodowy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich pochodzący z Czerc, ale i ceniony sportowiec. Sporty walki trenuje od 6 lat. Na co dzień trenuje w klubie AK Champion i Universal Fight Team Rzeszów. Ogólnie ze sportem związany jest całe życie. Zaczynał od piłki nożnej w młodzikach młodszych w klubie MKS Sokół Sieniawa, aż po juniorów starszych. W sumie to prawie 10 niezapomnianych lat przygody z biało-niebieskimi, która ukształtowała jego charakter i chart ducha. Miłość do piłki przelał w późniejszym czasie na sporty walki. Najpierw był boks w czasach licealnych, później ewoluowało to do pełnej, wszechstylowej walki wręcz określanej MMA. W takim formacie kontynuuje swoją karierę do dziś.
Konsekwentny, uparty, nie odpuszcza w dążeniu do obranego celu. Wojtek zachęca młodzież do trenowania różnych sztuk walki. To one uczą technik samoobrony, poprawiają refleks i koncentrację, ale przede wszystkim pozwalają zadbać o kondycję fizyczną i dobre samopoczucie.
Wojciech może poszczycić się niemałymi osiągnięciami. To:
• Wicemistrz Europy w Sambo Bojowym w 2019 roku
• Mistrz Polski Wojska Polskiego i służb mundurowych MMA w 2024 roku
• Puchar Polski Wojska Polskiego i służb mundurowych w kick-boxingu w 2021 roku
• ma na swoim koncie 4 walki półzawodowe MMA z bilansem 3-1 i 17 walk amatorskich w MMA z bilansem 15-2.
Gdziekolwiek jest i walczy, zawsze pamięta skąd pochodzi i promuje swoje miasto. Sieniawa jest zawsze w jego sercu. Wojtek, dziękujemy!
Statuetkę SOKÓŁ ROKU
za promowanie Miasta i Gminy Sieniawa na arenie międzynarodowej otrzymał
motocyklista i podróżnik KAMIL HEJNOSZ z Sieniawy
Kamil to osoba, która swoją pasją i zaangażowaniem nie tylko przekracza granice, ale także promuje nasze miasto na arenie międzynarodowej. Od dziecka pasjonat motocykli. Ze swoją Yamahą tdm 900 przyjaźni się od 5 lat. To właśnie ten motocykl mimo swoich dwudziestu lat udowodnił, że jest w stanie zabrać go na koniec świata. Podróżuje po Europie i Afryce, niosąc w świat dobre imię naszego miasta. Każda podróż, każdy przystanek, każda rozmowa to okazja do dzielenia się historią i kulturą naszego regionu z ludźmi z różnych kultur i środowisk. Dzięki temu Sieniawa zyskuje międzynarodowy rozgłos i staje się rozpoznawalne na globalnej mapie. Kamil jest inspiracją nas wszystkich do odważnego podążania za swoimi marzeniami. Pokazuje, że pasja i determinacja mogą prowadzić do niezwykłych osiągnięć. Jego działania budzą dumę wśród mieszkańców naszego miasta, pokazując, że nawet pochodząc z niewielkiej miejscowości można osiągnąć rzeczy wielkie.
W ubiegłym roku wyruszył w podróż wokół Morza Bałtyckiego. W 14 dni pokonał 8 tysięcy kilometrów. Zdobył Nordkap – tj. Przylądek Północny, Lofoty i Drogę Trolli. Największym wyzwaniem i zrealizowanym dotąd marzeniem jest tegoroczna wyprawa w podróż motocyklową trasą najtrudniejszego i najbardziej prestiżowego Rajdu Paryż – Dakar. Wyruszył z Sieniawy po 3 miesiącach przygotowań. W trakcie trzydziestu pięciu dni podróży w różnych warunkach, deszczu, śniegu, upale – pokonał ponad 15 tysięcy kilometrów. Była to samotna walka z bezwzględną przyrodą i własnymi słabościami. Podróżując samotnie motocyklem przez Afrykę odwiedził Maroko, Saharę, Mauretanię i Senegal, odkrywając niezwykłe krajobrazy, różnorodną kulturę i codzienne życie mieszkańców. Samotna jazda motocyklem po bezkresnych piaskach pustyni symbolizowała dla niego wolność i przygodę.
Wyprawę Kamila do Afryki śledziło w mediach społecznościowych mnóstwo osób. Jak sam mówił, czuł na plecach jak cała Sieniawa mu kibicuje. Ekstremalna wyprawa chłopaka z Sieniawy zainteresowały regionalne media, rozpisywała się o nim prasa. Kamil po zdobyciu celu zawsze z dumą fotografował się z flagą Sieniawy, dumnie pokazując swoje pochodzenie. Każda relacja z podróży, zdjęcie czy wpis na mediach społecznościowych to znakomita promocja dla naszego miasta. Przyciąga uwagę turystów i zachęca ich do odwiedzenia, co może przyczynić się do rozwoju lokalnej turystyki i gospodarki. W pięć lat Kamil pokonał swoją Yamahą łącznie 30 krajów, był na dwóch kontynentach. To teraz pora na kolejny… Kamil zdradził nam, jakie jest jego kolejne marzenie. Planuje pokonać dłuższą trasę niż w tym roku, do Dakaru. Wybiera się do Azji, zatem będzie bardzo, bardzo daleko. Rozważa dojechać aż do Chin. Zwiedzić Turcję, Gruzję i wszystkie kraje ościenne, Iran, Turkmenistan, Czirgistan, jechać słynną drogą Pamir Highway.
Niezwykła determinacja Kamila, odwaga i entuzjazm są odzwierciedleniem wartości, które cenimy i chcemy promować. Dzisiejsza nagroda to dowód, że doceniamy i wspieramy osoby, które swoim działaniem przyczyniają się do rozwoju i promocji naszej lokalnej społeczności.
Kamilu, gratulujemy!
Statuetkę OSOBOWOŚĆ ROKU
za wybitne osiągniecia przy realizacji projektu Erasmus+
oraz promocję Miasta i Gminy Sieniawa na arenie międzynarodowej otrzymał
nauczyciel języka angielskiego w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Sieniawie
Członek zespołu międzynarodowego projektu Erasmus+
BARTOSZ ŁAŃCUCKI z Sieniawy
Bartosz Łańcucki jest absolwentem filologii angielskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, nauczycielem języka angielskiego od 22 lat. Pracę w zawodzie rozpoczął w Gimnazjum w Sieniawie w 2002 r., a od 4 lat współtworzy grono pedagogiczne Szkoły Podstawowej w Sieniawie. Działalność Pana Bartosza znacznie wykracza poza obowiązki służbowe. To nauczyciel, który nie tylko przekazuje wiedzę. Dzięki jego zaangażowaniu, kreatywności i niesłabnącej energii nauka angielskiego stała się dla wielu uczniów nie tylko obowiązkiem, ale przede wszystkim przyjemnością i pasją. Jest mentorem i wzorem do naśladowania. Każda lekcja prowadzona przez pana Bartosza to podróż w świat nowego słownictwa, ciekawych historii i kultur anglojęzycznych krajów. Dzięki jego metodom nauczania, uczniowie nie tylko przyswajają gramatykę i słownictwo, ale również uczą się, jak wykorzystywać język angielski w praktyce, co jest bezcenne w dzisiejszym świecie. Uczniowie z Sieniawy przekonują się o tym za każdym razem, gdy wyjeżdżają za granicę w ramach mobilności Erasmusa. Pan Bartosz jest od 4 lat członkiem zespołu projektowego Erasmusa. Do projektu wciągnęła go Katarzyna Drapała, koordynatorka projektu. Pan Bartosz działa w jego ramach bardzo aktywnie. Swoją pasją do podróży i zdrowego trybu życia zaraził już wielu swoich podopiecznych, którzy dzięki niemu rozwijają swoje kompetencje językowe i społeczne nie tylko w klasie szkolnej, ale również poza nią. Pokazuje, że można uczyć się języka podróżując, a przy tym edukować się cyfrowo, poznawać inne kultury, zwyczaje, promować polską kulturę i tradycje regionu. W ten sposób prowadzeni przez niego uczniowie i wolontariusze nabywają doświadczeń i umiejętności, których nie zmierzą szkolne oceny.
Pan Bartosz od 18 lat prowadzi Szkolne Koło Turystyczno-Krajoznawcze. Jako Instruktor Turystyki Kwalifikowanej zajmuje się m.in. organizacją wycieczek rowerowych w UKS Sokół Sieniawa, w ramach programu KLUB 2024.
W 2010 zdobył licencję pilota wycieczek. Przez długi czas współpracował z krakowskim biurem turystycznym, gdzie prowadził wycieczki do Wielkiej Brytanii, Słowacji, Węgier, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry Grecji, również po Polsce. Był członkiem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego i Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych.
To także wielki społecznik o wrażliwym sercu. Od 21 lat współorganizuje w Sieniawie Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Od 3 lat jest szefem sztabu. Funkcję przejął ją po swojej mamie Lucynie.
Bardzo lubiany przez uczniów, skromny, przedsiębiorczy, dobrze zorganizowany, z poczuciem humoru i otwarty na to, co nowe. Zawsze podkreśla, że podróże kształcą, co stanowi jego pasję, którą łączy często z górskim trekkingiem i jazdą na rowerze.
Działania podejmowane przez pana Bartosza przynoszą wymierne korzyści dla uczniów i nauczycieli oraz stanowią ogromną promocję Miasta i Gminy Sieniawa na arenie międzynarodowej.
Serdecznie gratulujemy!
_______
[23.07.2024 r.]