Gminne obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja rozpoczęła msza św. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Sieniawie w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie delegacja w składzie Barbara Matyja – sekretarz Miasta i Gminy Sieniawa, Piotr Majcher – dyrektor CKSiR „Sokół” i ks. Jan Grzywacz – proboszcz sieniawskiej parafii, złożyła wiązanki kwiatów pod pomnikiem św. Jana Pawła II i Tablicą Legionistów.

Następnie w Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji „Sokół” w Sieniawie akademię „Pamięć w nas” zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Sieniawie. Przypomnieli w niej, jak doszło do uchwalenia drugiej na świecie, a pierwszej w Europie ustawy zasadniczej. Występ dopełniły piękne tańce i piosenki patriotyczne. Ogromne ukłony dla uczniów i ich opiekunów za wyjątkową lekcję historii i patriotyzmu.

Na koniec głos zabrali sekretarz Miasta i Gminy Sieniawa Barbara Matyja oraz ks. Jan Grzywacz.

 

Okolicznościowe przemówienie z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja - wygłoszone przez Barbarę Matyję.

Czcigodni Kapłani, Szanowni Mieszkańcy Miasta i Gminy Sieniawa, Drodzy Goście!

Święto Narodowe, które obchodzimy w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, jest jednym z tych dni w roku, który skłania do refleksji nad znaczeniem takich słów jak wolność i odpowiedzialność, przede wszystkim w kontekście Państwa i Narodu, ale także naszej małej ojczyzny – sieniawskiej ziemi. Dlatego jak co roku, tu w Sieniawie, oddajemy hołd bohaterom w imię naszej tożsamości, wolności i przyszłości Rzeczypospolitej Polskiej.

Kolejna, 233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja przywodzi pamięć o podjęciu największej w dziejach Polski reformy ustroju państwa. Formułując drugą w świecie i pierwszą w Europie Ustawę Zasadniczą, a następnie z determinacją walcząc o jej uchwalenie przez Sejm, polscy patrioci czynili to, mając nadzieję na zachowanie wolności Ojczyzny, w imię odpowiedzialności za losy Państwa. Ustawa zasadnicza z 3 maja 1791 roku spotkała się z uznaniem narodu i została entuzjastycznie przyjęta przez nasze społeczeństwo. Niosła nadzieję na przemiany, a przede wszystkim była zwiastunem naprawy państwa i ocalenia suwerenności Rzeczypospolitej.

Złożyliśmy dziś hołd twórcom Konstytucji 3 maja, zbudowanej wokół praw i swobód obywatelskich, tolerancji, wolności wyznania i pokoju. Konstytucja połączyła chrześcijańskie tradycje Europy i wartości Oświecenia, umożliwiła powstanie i przetrwanie narodu polskiego przez okres zaborów, niewoli i okupacji.

Dziś Polska jest wolnym, niepodległym i suwerennym krajem. Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja są dla nas okazją do zrozumienia, że wolność jest wartością, którą trzeba nieustannie pielęgnować i której należy bronić. Wolność i suwerenność to nie tylko przywileje, ale przede wszystkim obowiązki oraz wezwanie do odpowiedzialności za losy swojego kraju i narodu. Powiewające nad Sieniawą flagi niech będą przypomnieniem słów św. Jana Pawła II, który mówił: „Jesteście świadkami historii. Przypominajcie, że Wolność jest nam nie tylko dana, ale i zadana”.

Dziękuję wszystkim Państwu za uświetnienie swoją obecnością dzisiejszego święta. Dzięki takim uroczystościom jak dzisiejsza kształtowane są postawy patriotyczne, szacunek do dziedzictwa kulturowego, historycznego i tradycji narodowych.

Dziękuję księdzu proboszczowi Janowi Grzywaczowi i współcelebransom za ofiarę mszy świętej w intencji Ojczyzny, uczniom Szkoły Podstawowej w Sieniawie i ich opiekunom za przepiękny występ, przywołanie ducha epoki i przypomnienie jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Polski, które stało się symbolem patriotyzmu i umiłowania ducha wolności.

Życzę, aby to święto przyniosło Państwu radość z bycia Polakiem. Niech Majowa Jutrzenka zagości w naszych sercach, niech przyniesie wszystkim pokój, radość i optymizm.

 

Pełna relacja zdjęciowa w FOTOGALERII

[06.05.2024 r.]