Dożynki w sposób symboliczny kończą żniwa, wieńcząc tym samym roczny cykl prac polowych. Święto to wyraża podziękowanie za szczęśliwe zbiory i prośbę o urodzaj w przyszłych latach.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się mszą św. w kościele w Czercach pod przewodnictwem rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu ks. Konrada Dyrdy. Wokół ołtarza znalazł się chleb oraz wspaniałe wieńce dożynkowe, przygotowane przez poszczególne sołectwa. Msza św. dziękczynna zgromadziła liczne grono wiernych – zaproszonych gości i mieszkańców. Po nabożeństwie korowód dożynkowy przeszedł na plac przy remizie OSP, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Na scenie wystąpili Karczmarze dając energetyczny koncert muzyki pogranicza, a zaraz po nim odbyła się część obrzędowa.

Starostami tegorocznych dożynek byli Dorota Pyrczak i Jerzy Dziki, którzy zgodnie z tradycją przekazali chleb burmistrzowi, by ten podzielił go wśród uczestników uroczystości. W kulturze ludowej chleb to nie tylko symbol pożywienia, ale także dostatku i pomyślności. Szacunek dla chleba jest do dziś stałym elementem naszego dziedzictwa kulturowego.

Praca rolnika jest ciężka, ale jednocześnie piękna, bo pozwala się cieszyć realnymi efektami w postaci zbiorów, które trafiają na stoły milionów ludzi. Chleb to codzienna praca i radość z jej owoców, to symbol wspólnoty jaką tworzymy – mówił burmistrz Miasta i Gminy Sieniawa Adam Woś. – Dziękuję rolnikom za ich zaradność oraz to, że z tak wielkim szacunkiem odnoszą się do rodzinnej ziemi i z oddaniem kultywują tradycje przodków. To wielka wartość i siła polskiej wsi.

Rolnikom dziękowali także poseł na Sejm RP Mieczysław Kasprzak oraz w imieniu zaprzyjaźnionych gmin partnerskich ze Słowacji starosta Pečovskiej Novej Vsi Jaroslav Dujava. W Czercach wraz z nim gościł zastępca Radoslav Lipjanec, a także starosta obce Červená Voda Pavol Džačovský.

Zgodnie z tradycją poszczególne sołectwa zaprezentowały misternie uwite, barwne wieńce dożynkowe o różnych konstrukcjach przestrzennych, wykonane przez wieńczarzy ze zboża, kwiatów i owoców. Święto plonów było również okazją do prezentacji dorobku kół gospodyń. Część artystyczna została przyjęta z dużym zainteresowaniem i aplauzem. Za współorganizację dożynek, przygotowanie wieńców dożynkowych i programu artystycznego przedstawicielki kół otrzymały podziękowania z rąk burmistrza Adama Wosia, przewodniczącej Rady Miejskiej w Sieniawie Danuty Król i sekretarza UMiG Barbary Matyi.

Gospodarze przygotowali dla wszystkich ciepły posiłek i szereg atrakcji. Ostatnim akcentem dożynek była zabawa taneczna z zespołem Activ.

Organizatorami wydarzenia byli: Burmistrz Miasta i Gminy Sieniawa Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji „Sokół” w Sieniawie oraz sołectwo Czerce.

***

Burmistrz Miasta i Gminy Sieniawa składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tegorocznych dożynek. Szczególne słowa uznania kierujemy w stronę pracowników Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji „Sokół” w Sieniawie na czele z dyrektorem Piotrem Majchrem, księży, wieńczarzy, rolników, przedsiębiorców, sołtysa i rady sołeckiej wsi Czerce, pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Czercach, strażaków z OSP Czerce, wiceprzewodniczacego Rady Miejskiej w Sieniawie Marcina Pyrczaka oraz starostów dożynek Doroty Pyrczak i Jerzego Dzikiego. Kierujemy serdeczne podziękowania do wszystkich sponsorów, dzięki którym tegoroczne dożynki były jeszcze bardziej atrakcyjne. Byli nimi:

 1. Sponsor strategiczny TEXOM Sp. z o.o., Kraków
 2. Gran-Tech, Wylewa
 3. Nadleśnictwo Sieniawa
 4. Drewnoland, Łukasz i Mateusz Socha
 5. Zakład Usług Remontowo-Budowlanych Józef Kurko, Rudka
 6. Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Sieniawie
 7. Bank Spółdzielczy w Rzeszowie
 8. Stare Miasto Park, Wierzawice
 9. Zytex, Teofila i Janusz Zytek, Sieniawa
 10. Usługi ubezpieczeniowe, Diana i Krzysztof Świt, Sieniawa
 11. Ewmar, Ewa i Mariusz Świąder, Sieniawa
 12. Dyonizy Bat

Dzięki Państwa wsparciu oraz  zaangażowaniu udało się zorganizować udane i wyjątkowe święto, które cieszy się w naszym rejonie tak dużym zainteresowaniem.

 


 • Pełna relacja zdjęciowa znajduje się w FOTOGALERII.